В курсовете на PMA често говорим и дискутираме с курсистите темата за зрелостта на персонала, но и на цялата организация. Всъщност това е популярна тема в световен мащаб.
Зрелостта на служителите е един от множеството фактори, които влияят на общата продуктивност и увеличаване на бизнес стойността в различни аспекти.
Това е комбинация от уважение към околните, разбиране на техния свят, начин на работа, професия, трудности и най-вече съпричастност.
Незрелите служители имат точно обратните черти. Не уважават околните, не разбират тяхната работа и трудности и изразяват никаква подкрепа.
Често се случва и служители от една професия за изразяват своето субективно мнение с дискриминационна нотка към другите професии.
Програмисти говорят негативно срещу проджект мениджъри
Дизайнери говорят негативно срещу програмисти
Маркетинг срещу дизайнери
Финансисти срещу Маркетинг
И така нататък...
Целият HR отдел спи
Тези явления не са нови. В трудовата ми кариера съм наблюдавал тези негативни вълни от много години. Това е било и много преди мен и ще продължи да бъде така и след нас.
Това е манталитет. Има го по целия свят.
Време е обаче, HR мениджърите в организациите, които твърдят, че са съвременни и уважавани, да започнат да вземат някакви мерки за смекчаването на това явление.
Всяко общество се развива. Бавно, но се развива. Без някакъв двигател за развитие в позитивна посока, живеем в епохата на наследените събеседвания относно вечната некомпетентност на останалите. Вероятно е мама и тати да са го правили.
Зрелостта не е възрастта
Преди да си помислим, че подобно отношение зависи изцяло от възрастта ни, веднага трябва да приемем идеята, че възрастта няма много общо. Имала е някога, но с напредването на годините, оставаме често същите.
Лично съм обсъждал темата с представители от висшият мениджмънт на някои организации, както и техните HR мениджъри, и те са споделяли с мен, че много кандидати за някоя позиция отпадат още на интервю, когато започнат да питат за PlayStation и лице-приятни ХР мениджърки.
Техният филтър е много разбираем, и организации, които търсят зрелостта на екипа си носят в себе си мъдрост, и целите и стратегията им са съвсем съзнателни и целенасочени.
Все пак, дискриминацията на ниво професия съществува във всички възрастови групи.
Как да премахнем професионалната дискриминация в нашата организация?
Това ще бъде бавна, но не толкова трудна стъпка.
Първото, от което ще имаме нужда, е всъщност зрял висш мениджмънт и зрял отдел Човешки ресурси.
Това е ядрото на всяка организация. Културата във фирмите произлиза от там. И тази тема обсъждаме в нашите курсове, преди да продължим към конкретни професионални теми.
Ако нашият висш мениджмънт и HR отдел не са достатъчно зрели, за да осъзнаят тази тема, няма смисъл да продължаваме да говорим.
Ако имате налични тези първоначални нужни фактори, следващата проста стъпка, е да направим тази тема прозрачна.
Не сменяме екипи, не правим порицания. Хората, които уважават себе си и са обект на подобни нападки, вземат мерки срещу по външни за компанията канали, и след това нападателят, както и дори цялата организация получават своята поука и научават урока си.
Това, което просто трябва да направим, е да започнем да даваме светлина на тази тема. С времето ще стане обичайна, точно както например, че не е добре да унищожаваме работните инструменти умишлено и още много примери от всеки класически трудов договор.
Висшият мениджмънт има висши цели, не просто правене на пари
Висшият мениджмънт и Човешките ресурси са ядрото на всяка организация, но нека да уточним нещо важно, за което малко хора си дават сметка.
Висшият мениджмънт не означава просто хора от високите етажи. Такива има навсякъде. Това означава висша отговорност и цели.
Човешките ресурси не означава просто назначаване на персонал и раздаване на заплати. Това означава работа с истински хора.
- Предишна статия BVOP™ - Новият Agile за всички хора и организации